Wyszukiwarka

MODA MĘSKA DLA GOŚCI

  • Garnitur i koszula wykonane w pracowni Mercer Szycie na Miarę

    Garnitur i koszula wykonane w pracowni Mercer Szycie na Miarę

  • Czarne skórzane wiedenki wykonane w pracowni Mercer Szycie na Miarę

    Czarne skórzane wiedenki wykonane w pracowni Mercer Szycie na Miarę

W CO POWINIEN SIĘ UBRAĆ MĘŻCZYZNA ZAPROSZONY NA ŚLUB I WESELE

 

W dobie powrotu zainteresowania klasyczną modą męską oraz szyciem na miarę, pragniemy dziś przedstawić temat ubrania odpowiedniego dla gości ślubnych właśnie od strony klasycznej. Tym razem nie będziemy poruszać tematu smokingu i fraka, czyli strojów, które stosujemy, gdy na zaproszeniu  widnieje  napis  „black  tie”  lub  „white  tie”.

Pominiemy także stylizacje odpowiednie na śluby i wesela zaaranżowane w konkretnym stylu, np. hiszpańskim czy lat 20-tych XX wieku. Zajmiemy się natomiast harmonijnym i ponadczasowym, a zatem zawsze odpowiednim ubraniem dla  mężczyzny - garniturem.

 

Klasyczna i elegancka wersja męskiego ubrania dla gościa  ślubnego  -  ciemny  garnitur. W przypadku, gdy otrzymujemy zaproszenie na ślub, a nie posiadamy garderoby pełnej garniturów na każdą okazję, sięgnijmy wówczas po „żelazny zestaw” eleganckiego mężczyzny. Jest nim dwuczęściowy, jednorzędowy, ciemny garnitur (najlepiej granatowy), z marynarką zapinaną na dwa guziki oraz z klapami o klasycznym kształcie. Idealnie, gdy jest on uszyty na miarę z dobrej wełny. Do takiego garnituru pasują biała koszula, ciemny gładki krawat i poszetka z białego lnu oraz czarne, sznurowane buty z zamkniętą przyszwą. Zestaw ten jest nienaganny, a także odpowiedni zarówno na ślub, jak i wesele (bez względu na porę dnia i nocy, w których obie  uroczystości  będą  się  odbywały).

By całość prezentowała się bardzo dobrze, poszczególne jej elementy powinny być wysokiej jakości. Tylko garnitur wykonany ze 100% wełny wygląda naprawdę szlachetnie. Klasa i marka wełny mocno wpływają na cenę, jednak oprócz kroju i dopasowania do sylwetki, to właśnie tkanina jest kluczowym elementem, odpowiadającym nie tylko za doskonały wygląd i układanie się ubrania, ale także komfort użytkowania  garnituru. Jeśli tak klasyczny zestaw kojarzy się zbyt biurowo, można go odświeżyć i jednocześnie podnieść jego rangę przy pomocy jedno- lub dwurzędowej kamizelki. Tradycyjnie powinna być ona z tej samej tkaniny co garnitur, jednak wybór czegoś nieco jaśniejszego  nie  będzie  faux  pas.

 

Panowie zaproszeni na ślub i wesele mogą założyć garnitur o kilku krojach. Oprócz tego opisanego powyżej, dozwolona jest również marynarka z klapami w szpic (frakowymi), jak również marynarka dwurzędowa (pod warunkiem, że będzie stale zapięta). Marynarki z kieszeniami z patką nie są zabronione, aczkolwiek na czas uroczystego wydarzenia warto schować je do środka kieszeni tak, aby odsłonić znacznie bardziej wizytowe listewki. W przypadku spodni garniturowych, najodpowiedniejszy jest prosty krój bez zakładek przy pasku oraz  bez  mankietów  w  dole  nogawek.

Mając pewność, że nie urazi się Państwa Młodych, można pozwolić sobie na delikatne przełamanie klasyki i podkreślenie własnej osobowości ubiorem. Jednym ze sposobów będzie dobór marynarki o delikatnym wzorze do klasycznych garniturowych spodni i butów.

 

Garnitur  -  dopasowanie  do  sylwetki  i  detale

Uszycie garnituru na miarę daje oczywiście najwięcej możliwości w kwestii dopasowania i wyboru detali. Można też podjąć próbę znalezienia czegoś odpowiedniego w ofercie sklepów z ubraniami gotowymi i dopasować ubranie u krawca. Ważne, by garnitur bardzo dobrze leżał. Kluczowe w ocenie dopasowania do indywidualnej sylwetki są:

- szerokość barków (najlepiej zgodna z naturalną linią ramion  danej  osoby)

- dopasowane lecz nie przesadne taliowanie

- odpowiednia długość rękawów, ukazująca całe dłonie, aż do nadgarstków (mankiety koszuli powinny być widoczne na

ok. przysłowiowe pół cala, w zależności od upodobań i mody)

- poprawna  długość  marynarki  (zasłaniająca  pośladki, a jednocześnie  odkrywająca  całe  nogi)

- szerokość klap proporcjonalna do sylwetki (wąskie klapy są odpowiednie tylko dla wysokich i szczupłych mężczyzn)

- szerokość nogawek proporcjonalna do całej sylwetki.

 

Takie detale, jak kierunek kieszeni marynarki (proste czy skośne) oraz ilość rozcięć z tyłu (jedno lub dwa) są już dowolne. To, co wyróżnia garnitury szyte na miarę, to np. pracujące (prawdziwe) dziurki do guzików na rękawach.

Dla szyku oraz zgodnie z klasyczną modą, dolną dziurkę w każdym rękawie marynarki nosi się rozpiętą.

 

Koszula

Tkanina formalnej koszuli powinna być bawełniana, gładka i śnieżnobiała. Kolory błękitne lub różowe mogą sprawiać wrażenie zbyt biurowych. Kołnierz koszuli można dostosować zarówno do kształtu twarzy, jak i do planowanego dodatku: muchy lub krawata. Te z wyłogami bardziej rozłożystymi (cutaway) lepiej eksponują węzeł krawata. Koszula do muchy ma kołnierz bardziej zwarty oraz krytą plisę (guziki są ukryte pod plisą). Jedyna słuszna długość rękawów dla eleganckiego mężczyzny, to długie. Na ważne uroczystości  i  ceremonie  odpowiednie  są  mankiety  na  spinki.

 

Dodatki

Krawat i muchę można dobierać do koloru marynarki i typu urody. Wzór powinien być wizytowy, np. gładki lub z drobną strukturą. Nie polecamy pasków, które są zbyt biurowe, ani infantylnych wzorów. Najlepsze wrażenie oraz komfort w wiązaniu dają krawaty jedwabne (ewentualnie z domieszkami innych włókien naturalnych). Najbardziej elegancką

poszetką jest biała lniana listewka. Do marynarki z tkaniny o subtelnym deseniu można dobrać także bardziej efektowną, wzorzystą poszetkę. Istotne jest to, by nie była ona taka sama, jak krawat, tylko nawiązująca do niego. Spinki do mankietów także powinny być klasyczne, o niezbyt skomplikowanym  kształcie. Mawia się, że kwiat w butonierce lepiej zostawić Panu Młodemu, ponieważ na ślubie i weselu powinien on wyróżniać się wśród pozostałych mężczyzn. Klasyka jednak mówi co innego. Żywy, pojedynczy kwiat w kolorze innym, niż biały, to bardzo stylowy dodatek do garnituru każdego mężczyzny, zaproszonego na ślub i wesele.

Buty

Czarne wiedenki to buty, które będą najbardziej odpowiednie. Ich elegancki i ponadczasowy kształt dodaje klasy każdemu, nawet skromnemu garniturowi. Brązowe buty prezentują się z granatowym garniturem bardzo dobrze na co dzień, jednak na okazje wyższej rangi uważane są za mniej odpowiednie.

Zgodny kolorystycznie pasek powinien mieć delikatną, otwartą klamrę. Jego rola jest tylko ozdobna (nie utrzymuje on spodni na miejscu, a tylkO je zdobi).

Detal, o którym często myśli się w ostatniej chwili, to skarpety. Do garnituru muszą być one wysokie i stonowane (jeśli nie wiemy do czego dobrać ich kolor, to lepiej do butów). Mogą być bawełniane, zaś dla koneserów - jedwabne.

 

Podsumowanie

Kompozycja stroju wizytowego powinna być zgodna nie tylko z okazją, ale i z temperamentem i gustem noszącego go mężczyzny. Nie warto dać się przekonać do rozwiązań, które nie są zgodne z naszym charakterem czy poczuciem piękna. Oczywiście swobodne samopoczucie ma swoje granice. Elegancki strój casualowy, np. marynarka ze spodniami chino nie nadają się na  strój  gościa ślubnego i weselnego. W taki dzień podkreślamy wyjątkowość wydarzenia także odpowiednim  strojem.

 

Tekst: Karolina Grzeszczuk, Oksana Lodkowska

Mercer Szycie na Miarę w Warszawie i Poznaniu

 www.mercer-fashion.pl

Podobał ci się artykuł zostaw komentarz

 

Partnerzy

Artykuły podobne

dla pana młodego
Script logo