Wyszukiwarka

SUKNIA W STYLU OMBRE

  • rysunek projektu Izabeli Kuleszy

    rysunek projektu Izabeli Kuleszy

  • rysunek projektu Izabeli Kuleszy

    rysunek projektu Izabeli Kuleszy

materiał opublikowany w kwartalniku Panna Młoda wydanie WIOSNA 2014

„Ombre” to francuskie określenie na cieniowanie, czyli  łagodne przejścia tonalne w ramach jednej lub kilku barw.

Operowanie tonami pozwala uzyskać fantastyczne i oryginalne efekty, często zupełnie niepowtarzalne. Styl ombre ma swoje przełożenie w sukniach ślubnych,  dodatkach i biżuterii, kwiatowych kompozycjach, aranżacjach stołów, a nawet tortach weselnych. Każdy kolor jest dobry jako motyw przewodni w ślubnych stylizacjach, chociaż największą popularnością  do białej lub ecru bazy, cieszy się róż, fiolet i brąz. W sukniach ślubnych efekt „ombre” osiąga się na kilka sposobów, poniżej najczęściej spotykane warianty:

- suknia uszyta z wcześniej ufarbowanej tkaniny, kolor nasycony dominuje najczęściej w dolnej partii sukni – suknie z barwionych tak tkanin najczęściej są proste w kroju, oszczędne w zdobieniach, zwiewne i minimalistyczne.

- suknia  szyta z kilku tkanin w kilku odcieniach z jednej grupy kolorystycznej – są to suknie wielowarstwowe, patchworkowe lub o kaskadowo ułożonych falbanach, zakładkach, draperiach. Dzięki łagodnym przejściom tonalnym zachowują nadal  delikatny charakter, pomimo nierzadko bogatej, rozbudowanej formy sukni.

- suknia szyta z tkanin o różnych fakturach, dzięki czemu ten sam kolor na różnej fakturze odmiennie „łapie” światło. Z pozoru jeden kolor, a mamy efekty cieniowania. Ten wariant „ombre”  jest najbardziej bezpieczny, dla tych pań, które nie chcą za bardzo odejść od tradycyjnej ślubnej konwencji, a zarazem najtrudniejszy na etapie projektowania i szycia takiej sukni.

- suknia z dwóch tkanin: transparentnej, użytej na wierzch sukni i bazowej. Jeśli suknia-baza jest biała/ecru, to kolorowy transparentny wierzch – najczęściej tiulowy. Ta metoda pozwala na efekty cieniowania poprzez warstwowanie tiulu, dzięki czemu wzmacnia się jego kolor. Sytuację oczywiście można odwrócić ,stosując kolor w bazowej tkaninie,  i biały/ecru  na transparentny wierzch.

 

Osobiście, jako projektantka, uwielbiam stosować cieniowania ponieważ

pozwalają twórczo wykorzystać kolor w pracy z tkaniną i malarsko podejść do szycia

Izabela Kulesza projektantka mody

 

Podobał ci się artykuł zostaw komentarz

 

Partnerzy

Artykuły podobne

dla panny młodej
dla panny młodej
Script logo